رنگ لباس در اسلام

رتبه در گوگل

تبلیغاتآرشیو

نویسندگان

ورود کاربران

عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  موبایل :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی :
   
  کد امنیتی
   
  بارگزاری مجدد

آمار


  آمار کاربران آمار کاربران
  افراد آنلاین افراد آنلاین : 1

  آمار بازدیدآمار بازدید
  بازدید امروز بازدید امروز : 143
  بازدید دیروز بازدید دیروز : 137
  آي پي امروز آي پي امروز : 56
  آي پي ديروز آي پي ديروز : 106
  بازدید هفته بازدید هفته : 1,923
  بازدید ماه بازدید ماه : 5,621
  بازدید سال بازدید سال : 5,621
  بازدید کلی بازدید کلی : 739,177

  اطلاعات شما اطلاعات شما
  آی پی آی پی : 3.87.250.158
  مرورگر مرورگر :
  سیستم عامل سیستم عامل :
  تاریخ امروز امروز : یکشنبه 03 بهمن 1400

خبرنامه

  براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

تبلیغات

برترین محصولات فروشگاه

رنگ لباس در اسلام

  رنگ لباس در اسلام

در حدیث دیگرى آمده که ابى الجارود گوید: «امام باقر ـ علیهالسلام ـ لباس زردرنگ مى پوشید  در روایت دیگرى آمده که امام کاظم هنگامى که پدر گرامى اش درقید حیات بود، لباسى زرد رنگ به تن شریفاش داشت .
 
در برخى روایات استفاده ازلباس زرد تنها در محل خانه مناسب دانسته شده است. امام باقر ـ علیهالسلام ـ در اینباره فرموده است: «ما لباس زرد را در منزل مى پوشیم
 
البته در برخى از روایاتمى بینیم که حتى اهل بیت عصمت هم در خارج از منزل از پوششهاى زرد رنگ استفاده مىکردهاند. زراره گوید: دیدم امام باقر ـ علیهالسلام ـ در حالى که جُبّه و عمامه وردایى زرد رنگ بر تن داشت از منزل خارج شد .
 
همان گونه که از اهل بیت عصمت نقلشده، بهترین پوشش هر عصرى لباس مردم همان زمان است. اگر مى بینیم که اهل بیت عصمتهم از لباسهاى زرد بهره مى گرفته اند، شاید به این دلیل بوده که در آن عصر، عرف،چنین پوششى را دور از شأن افراد متشخص نمى دانسته است .
 
برخى از فقها استفادهاز لباس زرد را در غیر عروسى، مکروه دانسته اند .
 
در مجموع مى توان نتیجه گرفتکه استفاده از رنگ زرد دست کم در برخى از موارد مجاز بلکه ترغیب و به غیر از لباس،در مورد نعلین، رنگ زرد توصیه شده است .
 
در حدیثى آمده است که امام صادق ـعلیهالسلام ـ به یکى از اصحابش که نعلین سیاه پوشیده بود فرمود :
 «
تو را بهنعلین سیاه چه کار! مگر نمى دانى که براى چشم زیان دارد و در مردانگى سستى ایجاد مىکند؟
 
در حدیث دیگرى حنان بن سدیر گوید: به محضر امام صادق ـ علیهالسلام ـمشرف شدم. نعلینم سیاه رنگ بود. امام به محض دیدن آنها فرمود: حنان، تو را به نعلینسیاه چه کار! مگر نمى دانى که سه خصوصیت بد دارد: چشم را ضعیف و مردانگى را سست مىنماید و غمبار است؟! حنان پرسید: پس چه نعلینى بپوشم؟ امام ـ علیهالسلام ـ فرمود : نعلین زرد که سه ویژگى نیکو دارد: چشم را روشنى مى بخشد و اندوه را مى زداید و بهمردانگى قوام مى بخشد و با این همه از جمله پوششهاى انبیاست .  

 پوشش قرمز در اسلام
 
از دیدگاه اسلام، استفاده ازپوششهاى قرمز در اصل، اشکالى ندارد، مگر آن که عرف به دلیلى آن را ناپسند شمارد ; مثلاً ـ چونان امروزه ـ استفاده از این رنگ را در لباسهاى رو در ملأ عام سبک یازننده و تحریک آمیز انگارد. در این صورت حکم جواز به کراهت یا حرمت تغییر مى کند  در حدیثى از امام صادق ـ علیهالسلام ـ به حکم اولیه و برخى از احکام ثانویهاستفاده از پوششهاى قرمز و کلاً پوششها اشاره شده است .
 
ایشان فرموده اند : امیرالمؤمنین ـ علیهالسلام ـ فرمود :
 «
رسول خدا ـ صلى الله علیه وآله وسلم ـمرا از پوشیدن لباسى که باعث انگشت نما شدن و شهرت در میان مردم باشد، نهى کرد. امامن نمى گویم که ایشان شما را از پوشیدن لباسى که قرمز سیر است، بازداشته است
 
چنان که ملاحظه مى شود، در استفاده از رنگ قرمز تقریباً قید و شرطى وجودندارد، از این رو مى توان با توجه به این حدیث گفت که جز در مورد استثنا شدهاستفاده از رنگ قرمز براى مردان و زنان حتى در ملأ عام هم اشکالى ندارد. اما چون درروایات دیگر به همسویى و رعایت عرف تأکید گردیده و بهترین لباسها، لباسهاى اهل زمانبازگو شده، مشخص مى شود که در استفاده از رنگ قرمز، قیود عارضى باید در نظر گرفتهشود .
 
در روایتى آمده که شخصى به نام حکم بن عقبه خدمت حضرت باقر ـ علیهالسلامـ رسید و دید ایشان لباسى به رنگ سرخ تیره به تن شریفش دارد .
 
امام باقر ـعلیهالسلام ـ پرسید: نظرت درباره این لباس چیست؟ حکم گفت: درباره لباسى که شماپوشیدهاید، چه مى توانم بگویم، اما جوانان شوخ طبع وقتى چنین لباسى مى پوشند، برآنان خرده مى گیریم. امام فرمود: چه کسى زینتهاى خداوند را حرام کرده است؟ !
 
سپس فرمود: اما من به این علت آن را پوشیده ام که تازه دامادم .
 
در روایتدیگرى نظیر آن مى بینیم که وقتى یکى از اصحاب به نام مالک بن اعین به حضور امامباقر ـ علیهالسلام ـ شرفیاب شد، دید ایشان لباسى به رنگ سرخ تیره به تن شریفاشدارد. این منظره او را شگفت زده کرد و در پى آن لبخندى زد .
 
امام که متوجه اوشد، فرمود: مى دانم براى چه مى خندى، براى این تنپوش مى خندى. ثقیفه مرا به پوشیدنآن مجبور ساخته و چون من به او علاقه مندم نمى خواستم ناراحتش کنم. مالک گوید: سپسامام فرمود: اما ما با آن نماز نمى خوانیم و شما نیز در تنپوش سرخ تیره نماز به جانیاورید. 0
 
براساس خبرى، اصحاب پیامبر ـ صلى الله علیه وآله وسلم ـ زنان خویشرا از پوشیدن کفشهاى قرمز و حتى زرد باز مى داشتند; زیرا معتقد بودند که از زینتهاىآل فرعون است. اما در مجالس خصوصى و در بین خانواده ها نه تنها مردان که زنان ودختران هم مجازند از پوشش قرمز به تناسب حال خویش بهره بگیرند. شاید مؤید این نظر،روایتى باشد که در آن، حضرت باقر ـ علیهالسلام ـ فرمود: ما لباسهاى قرمز و زرد مىپوشیم .
 
این در حالى است که جمعى از فقها بهتر و شایسته تر دانسته اند کهاستفاده از هر نوع پوشش رنگى در نماز ترک گردد. و برخى استفاده از پوشش قرمز را درهر حالى جز زمان عروسى مکروه دانسته اند .
 
شیخ یوسف بحرانى در مورد جوازاستفاده از لباسهاى رنگین از جمله رنگ قرمز با توجه به روایات و سیره ائمه اطهار ـعلیهمالسلام ـ گفته است: پوشیدن لباسهایى که به رنگ قرمز سیر و زرد سیر و زعفرانى وکلاً رنگهاى تند است، در غیر نماز جایز است و تعدادى از روایتها اشاره دارد که ائمهاطهار ـ علیهمالسلام ـ در مواردى که اظهار زینت پسندیده و مستحب است، چنین لباسهایىپوشیدهاند .
 
روایت مالک بن اعین بن این مطلب اشاره دارد. نیز تعدادى از این دستاحادیث را کلینى در کتاب زینت و لباس کافى آورده است .  

 پوششسبز
 
در اسلام از رنگ سبز تعریف و تمجید شده است. برخى از فقیهان درترتیب درجه رنگ لباس از نظر خوبى گفته اند: بهترین رنگها در لباس، سفید و بعد از آنزرد و سپس سبز و بعد از آن سرخ ملایم و کبود و عدسى است. امّا سرخ تیره مکروه است ـبه ویژه ـ در نماز و پوشیدن لباس سیاه کراهت شدید دارد .
 
در خبرى آمده است کهرسول خدا ـ صلىالله علیه وآله وسلم ـ قبایى از سندس داشت. وقتى آن را مى پوشید رنگسبزش به همراه سپیدى رنگ آن حضرت، به وى جلوه خاصى مى بخشید. همچنین نقل شده که آنحضرت لباس سبز را دوست مى داشت .
 
نیز از ابوالعلاء روایت شده که گفت: دیدم امامصادق ـ علیهالسلام ـ در حال احرام بُردى سبز به تن داشت. مرحوم مجلسى در مرآةالعقول بعد از نقل روایت فوق گوید: این عمل امام دلالت بر عدم کراهت، و جواز احرامدر رنگ سبز در صورتى که لباس احرام بُرد باشد، مى کند. شاید هم براى بیان اصل جوازباشد .
 
در حدیث دیگرى است که امیر مؤمنان ـ علیهالسلام ـ حضرت خضر را در حالىکه دو برد سبز به تن داشت، مشاهده کرد .


متن کامل این مقاله که در پانزده صفحه تنظیم شده است را می توانید از اینجا خریداری کنید!

مطالب مرتبط

بخش نظرات این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]